top of page

TAROT

 

Tarot je mistični špil karata nepoznatog porekla. Ove karte su stare bar šest do osam vekova i neposredni su prethodnici danasnjih karata za igranje.

Tokom mnogih generacija, likovi prikazani na ovim kartama su prošli kroz dosta promena. To što i danas, uprkos postojanju karata za igranje kojima se uglavnom sluzimo, koristimo drevne Tarot karte, potvrda je njihove životne mudrosti.

 

Ni u kom slučaju ne smemo gledati na Tarot kao sredstvo koje služi isključivo proricanju sudbine, mada ono to i nije u pravom smislu, već je putovanje kroz Tarot karte ,prevashodno, putovanje u naše sopstvene dubine.

 

Tarot karte se sastoje od 56 karata, nazvanih Male arkane, i 22 karte, Velike arkane, te tako ukupno 78 karata saćinjavaju špil Tarota.

 

Male arkane, kao i naše savremene karte za igranje, imaju cetiri znaka ili "boje" sa po deset brojčanih karata.

 

 

Četiri znaka Tarota zovu se: štapovi, pehari, mačevi i diskovi. Ti znaci su se pretopili u sadasnji tref, herc, pik i karo. U tarot kartama svaki znak ima po cetiri "dvorske" karte: Kralja, Kraljicu,

Žandara i Viteza.

Nije poznat tajanstveni način kako je ova poslednja karta, Vitez, nestala iz današnjih karata za igranje. Isto tako na tajanstveni naćin su se izgubile i Velike arkane.

Što se velikih arkana tice, sastoje se od 22 aduta koji ne pripadaju nijednom od četiri navedenih znakova. Svaka od ovih 22 karte ima svoj lik, ime i broj.

Kada se poredjaju po svojim brojevima, redom, ove karte predstavljaju priču u slikama koju tarot tumać,tumaći za Vas, ukoliko želite da uistinu upoznate filozofiju ove misteriozne divinacije.

 

Velike arkane mogu da se shvate kao priča u slikama koja predstavlja tipične doživljaje i iskustva kroz koje prolazimo putujući na drevnom putu ka samoostvarenju.

Ovim putem prolazi svaki od nas, a svaka karta je prisutna u nama samima. (Kasnije cete se u to i uveriti)

 

Postoji mnogo teorija o poreklu ovih karata. Neki smatraju da one predstavljaju tajne stepene inicijacije nekih drevnih egipatskih kultova, drugi tvrde da su Tarot karte evropskog porekla (sto je malo verovatno); po trećima, ove karte su izmislili Albizoni, pripadnici jedne verske grupe raširene u XII veku...

Kao što se vidi, veoma malo se zna o njihovom poreklu, medjutim, jedno je sigurno: šustina njihovog značaja je da su proistekle iz stvarnih ljudskih osećanja.

 

Ove drevne karte bile su zaćete duboko u unutrašnjosti ljudskog iskustva, u suštinskom sloju ljudske psihe  i upravo se  tom drevnom sloju u nama i obraćaju. Kao što se može videti po dosadašnjim izlaganjima, TAROT služi kao sredstvo za stupanje u najdublje slojeve naše psihe.

 

 

Tarot niko ne moze naučiti u potpunosti. Može se samo pretpostaviti poruka koju nam uporno šapucu likovi arkana, likovi koji vekovima spokojno sede na ovim kartama smeškajuci se našim uzaludnim pokušajima da u potpunosti razumemo cilj njihovog postojanja!!

 

 

Što se tiče špilova tarot karata, istina je da postoji puno različitih vidova i izdanja.

Marseljksi špil: Univerzalni Marseljski Tarot je jedan od najstarije sačuvanih oblika Tarota, a prva forma potiče iz 1650 godine. Marseljski Tarot špil je izradjen na osnovu seta koji je kreirao Nicolas Conver 1760. godine pritom zadrzavajući originalni stil ali sa prirodnijim senčenjem. Za razliku od vecine ostalih karata nema prateći tekst, već jednostavno nudi svoju priču u slikama.

Razlika izmedju Tarot karata sa pratećim tekstom i Marseljskog tarota, koji ne prati objašnjenja je veoma važna ako se ima u vidu poseban pristup Tarota koji upravo želimo da Vam predstavimo. To je zapravo razlika izmedju čitanja ilustrovane knjige i šetnje po umetničkoj galeriji.

Oba doživljaja su vredna, ali su njihova svojstva i posledice bitno različite. Ilustrovana knjiga podstiče intelekt i saosećanja, povezuje nas sa osećajima drugih. Umetnička galerija podstiče maštu, te nas samim tim primorava da zaronimo duboko u svoju sopstvenu kreativnost i iskustvo i tamo tragamo za razumevanjem simbola.

Tot Tarot špil:

Tot Tarot se smatra za jedan od najmoćnijih Tarot špilova koji danas postoje.

Alister Kroli je proučavao Tarot četrdeset godina pre nego sto je pronašao umetnickog saradnika kakvog je trazio u Fridi, Ledi Haris. Tot Tarot je postepeno nastao od 1938. do 1942. godine, kako je Haris pripremala svoje akvarele na osnovu Krolijevih crteža i opisa.

Kabalističke atribucije Tarot karata bile su medju najbolje čuvanim tajnama devetnaestog i ranog dvadesetog veka. Dok su kontinentalni pisci kao

Elifas Levi, Papus ili Maksvel podučavali atribucije Tarota i njihovu vezu sa kabalom, oni su namerno ubacivali ‘velove’ da bi prevarili neinicirane. Krolijev

životni cilj, medjutim, bio je da učini da ključevi Staze, tako divno simbolizovani u Tarotu, budu dostupni svima. On je procenio da posto se magijske i mistične tajne zaista saznaju samo direktnim iskustvom, a direktno iskustvo se postize samo individualnim dostignućem, tajne mogu da se

adekvatno same sačuvaju čak i ako su jasno objavljene. Tot Tarot je prvi otvoreno izneo ove inicirane atribucije. Kroli je promenio imena nekih karata da bi ucinio jasnom doktrinu novog Eona. Atu XI je nazvao “Strast”, Atu VIII“Uravnotezženje”, a Atu XIV “Umetnost” (prvobitno “Snaga”, “Pravda” i “Umerenost”). Takodje je ugradio značajnu korekciju tradicionalnih okultnih atribucija hebrejskih slova Tarot atuima koja se odnosi na IV i XVII (“Car” i“Zvezda”). Ovu ispravku je izazvala instrukcija iz Knjige Zakona. Objašnjenja za ove izmene treba tražiti u Krolijevom sopstvenom delu Knjiga Tota ( naengleskom publikovali Samuel Weiser, Inc., a na nemačkom i francuskom Urania Verlags AG), ili u jednoj od nekoliko posthumnih knjiga koje se bave posebno Tot Tarotom i njegovim simbolizmom.  Krolijev propratni tekst za karte je Knjiga Tota, sada opšte priznata kao savremeno klasično delo o Tarotu, prvi put objavljena 1944. godine od strane magijskog bratstva čiji je on bio vodja, Ordo Templi Orientis (O.T.O.). Kroli je umro 1947. godine a karte je prvi put objavio posthumno 1971. godine O.T.O. u saradnji sa Gerald J. Yorke

bottom of page